Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uratować sfilcowany sweter? Te sposoby mogą cię zaskoczyć. Dowiedz się, jak dbać o ubrania z wełny

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Jesienią, zwłaszcza w damskiej garderobie, prym wiodą wełniane lub kaszmirowe swetry i narzutki. Uwielbiamy je ze względu na miękkość i ciepło, którym ogrzewają nas w chłodne dni. Nie każdy jednak wie, że o ubrania wykonane z naturalnych włókien należy wyjątkowo dbać. Jeśli wypierzemy je w zbyt wysokiej temperaturze, nasz ulubiony jesienny sweter może się mocno skurczyć. Na szczęście są sposoby na to, aby sfilcowany sweter wrócił do dawnej formy! Sprawdź je koniecznie, a jest szansa, że skurczony sweter założyć jeszcze nie raz tej zimy.

Spis treści

Co to znaczy, że sweter jest sfilcowany?

W okresie jesienno-zimowym mamy do wyboru wiele swetrów, bez których trudno nam wyobrazić sobie przetrwanie najchłodniejszych miesięcy w ciągu roku. Najcieplejsze kardigany wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak wełna, kaszmir, angora czy moher. Okrycia z materiałów syntetycznych, np. akrylu, nie sprawdzają się tak dobrze w czasie siarczystych mrozów, jak te z naturalnych. Mają jednak niezaprzeczalną zaletę – można je prać bez obaw, że się skurczą. Inaczej jest ze swetrami z wełny czy moheru. Chwila roztargnienia w trakcie nastawiania temperatury prania może nas sporo kosztować. Zarówno ubrań z wełny, jak i kaszmiru nie można prać w wysokich temperaturach. W przeciwnym razie skurczą się, czyli inaczej mówiąc – sfilcują. Na szczęście w wielu przypadkach proces ten jest odwracalny, trzeba tylko szybko i odpowiednio zareagować.

wełniane swetry
Dbałość o swetry z wełny jest kluczowa, aby zachować ich miękkość, kształt i jakość. Freepik

Jak uratować sfilcowany sweter. Poznaj te sprawdzone sposoby!

Miłośnicy cieplutkich swetrów muszą pamiętać, że wełna to wymagający materiał. Włókna te są podatne na uszkodzenia, kurczenie się oraz mechacenie. Ważne jest zatem, aby o ubrania z naturalnych materiałów dbać zgodnie z zaleceniami producenta, a te zwykle znajdziemy na metce. Jeśli jednak w wyniku nieuwagi bądź niewiedzy wypierzemy taki sweter w wyższej niż zalecana temperaturze, chwyćmy się ostatniej deski ratunki i wypróbujmy domowe metody na sfilcowane ubrania.

Skurczony sweter zanurz w mleku

To nie żart, ale jedna z metod, dzięki której masz szansę na odratowanie sfilcowanego swetra. Jednak zanim sweter namoczymy w mleku, wpierw zanurzamy go w wodzie z dodatkiem 1 zakrętki szamponu dla niemowląt. Pamiętajmy, ze wełna wchłania wodę, dlatego musimy jej nalać do miski lub wanny odpowiednio dużo. Sweter namaczamy przez 45 min, po czym przekładamy go do 3 l wody z dodatkiem 1 i 1/2 szklanki mleka. Po tym czasie sweter wyjmujemy z mieszanki, dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą i odciskamy. W przypadku ubrań z wełny lepiej zrezygnować z wirowania. Jeśli sweter jest duży i trudno nam go odcisnąć z wody, możemy spróbować go odwirować, ustawiając program na najniższe obroty. Lepiej jednak odzież rozłożyć na ręczniku i pozostawić do wyschnięcia.

Namocz ubranie w fasolowym płynie

Ten sposób na sfilcowaną odzież, zdaniem wielu internatów, jest jednym z najskuteczniejszych, choć nieco czasochłonnym. Fasolę namaczamy na całą noc, a następnie gotujemy do miękkości (aby jej nie zmarnować, warto wykorzystać ją do przygotowania np. fasolki po bretońsku). Odcedzamy, zachowując wodę. Czekamy, aż płyn ostygnie, po czym zanurzamy w nim sweter i zostawiamy na 2-3 godz. Po tym czasie ubranie płuczemy najpierw pod bieżącą wodą, a następnie ponownie namaczamy – tym razem w czystej wodzie z dodatkiem gliceryny (na 2 l wody można dodać 50 ml gliceryny) przez pół godziny. Odciskamy i rozkładamy na ręczniku.

Włóż sweter do zamrażalnika

Przykrótki sweter możemy także zwilżyć zimną wodą, a następnie owinąć go w folię spożywczą i włożyć do zamrażalnika na kilka godzin. Po tym czasie sweter wyciągamy z zamrażalnika i czekamy, aż się rozmrozi. Wilgotną odzież mocno naciągamy i zostawiamy do wyschnięcia.

Jak dbać o swetry z wełny?

Swetry z wełny są delikatnymi ubraniami, które wymagają szczególnej pielęgnacji, dzięki której na dłużej zachowają swoją jakość. Najlepszym sposobem prania odzieży z włókien naturalnych jest ręczne pranie w zimnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli zdecydujemy się na wypranie swetra w pralce, użyjmy programu do delikatnych tkanin i pamiętajmy o ustawieniu niskiej temperatury. Sweter możemy też przewrócić na lewą stronę i włożyć go do specjalnej torby do prania, aby uniknąć zmechacenia. Odzież wełnianą najlepiej przechowywać w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Dbałość o swetry z wełny jest kluczowa, aby zachować ich miękkość, kształt i jakość. Jeśli będziesz o tym pamiętać, będą ci służyć przez wiele sezonów.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak uratować sfilcowany sweter? Te sposoby mogą cię zaskoczyć. Dowiedz się, jak dbać o ubrania z wełny - RegioDom.pl

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto