Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega: cyberprzestępstwa w powiecie puckim. Jak się bronić przed podejrzanymi SMS-ami i e-mailami? Radzą mundurowi z KPP w Pucku

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
rupixen
Policjanci z powiatu puckiego ostrzegają przed phisingiem. To rodzaj cyberprzestępstwa, w którym złodzieje podszywają się pod inne osoby lub instytucje. Cel? Wyłudzenie pieniędzy. - Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, należy zachować ostrożność i stosować rady policjantów - doradza - mówi oficer prasowy KPP w Pucku.

Wielu z nas korzystając z komputerów, tabletów czy smartfonów robi zakupy przez Internet, by zaoszczędzić swój cenny czas. Wystarczy kilka kliknięć i zamówienie złożone – zostaje tylko czekać na przesyłkę.

- Właśnie ten czas wykorzystują cyberoszuści, którzy podszywając się pod firmy kurierskie, rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail czy SMS-y, które często zawierają informację np. o możliwości śledzenia przesyłki po kliknięciu przesłany link - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Kiedy ofiara kliknie, by np. dokończyć zlecenie usługi lub aby pobrać plik z informacją o statusie przesyłki, jej urządzenie zostaje zainfekowane oprogramowaniem, które wykrada dane uwierzytelniające dostęp do bankowości elektronicznej, kont pocztowych czy mediów społecznościowych.

SMS-y od oszustów często zawierają informacje o niedopłacie do przesyłki lub o innych drobnych problemach, które można rozwiązać przez wpłatę niewielkiej sumy pieniędzy.

W takiej wiadomości dla „wygody klienta” przesyłany jest link do fałszywej strony internetowej, która jest łudząco podobna do autentycznej strony banku.

Zalogowanie się w takiej witrynie, daje przestępcy dostęp do danych, które później wykorzystują w celu wyłudzenia pieniędzy.

Zapadł wyrok w sprawie związanej ze zboczonym listem w Pucku...

Policjanci z Pucka radzą: Jak bronić się przed cyberoszustami?

Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, czy wiadomość faktycznie pochodzi od danej firmy, czy instytucji, w celu potwierdzenia w pierwszej kolejności należy skontaktować się z przedstawicielem tej firmy.

- Nie należy klikać w linki przesyłane w podejrzanych wiadomościach, a przede wszystkim unikać dokonywania w ten sposób jakichkolwiek płatności - przstrzega rzecznik KPP w Pucku.

Zanim zdecydujemy się na kliknięcie podlinkowaną stronę lub pobranie załącznika, należy dokładnie przyjrzeć się otrzymanej wiadomości, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy.

Logując się na strony z płatnościami najlepiej wprowadzić adres własnoręcznie, a nie korzystać z przekierowania.

- Policjanci radzą, aby na wszelki wypadek, po otrzymaniu e-maila lub SMS-a phishingowego, przeskanować swój komputer lub telefon dobrej klasy programem antywirusowym i antymalware’owym - podkreśla Łukasz Brzeziński.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto