Podsumowanie roku w powiecie puckim: osoby z ziemi puckiej, które pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku 2020

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wśród osób, które pożegnaliśmy w minionym roku byli: Danuta Torlińska, Florian Jaszka, ks. Stanisław Ziółkowski, Krzysztof Penderecki, Ryszard Zieniawa, Bogdan Łagocki, Mateusz Tuczyński, Adam Naja, Tadeusz Juszczyk, Franciszek Sojka, Bogumił Sojecki.

Luty 2020: odeszła Danuta Torlińska, mieszkanka Władysławowa, nauczycielka w SP Puck i harcerka Morskiego Hufca Puck. - Była niezwykłą kobietą, która swoimi działaniami i zaangażowaniem, miała pozytywny wpływ na wiele ludzkich serc - wposminają koleżanki i koledzy.

- Osoba o ciepłym sercu, zawsze otwarta na drugiego człowieka, wrażliwa, pomocna - wypowiadają się o niej w Morskim Hufcu Puck ZHP. - Druhna Danka to synonim dobrego człowieka, od której wiele pokoleń młodych ludzi mogło uczyć się jak zmieniać ten świat, by mógł być lepszy. Na zawsze w naszej pamięci i sercach. Czuwaj, druhno Danusiu!

Luty 2020: zmarł Florian Jaszka z Pucka - prawdziwy pasjonat pszczelarstwa, z którego uczynił sztukę. O pszczołach, ich pracowitości i przydatności potrafił rozprawiać godzinami. Zresztą sam był jak one - pracowity, pomysłowy i chętny, by uczyć.

Florian Jaszka z Pucka o pszczołach, miodzie i tym, co można z niego zrobić, wiedział wszystko.
- Bo pszczoły to nie tylko miód, jak się powszechnie uznaje - mówiił w naszym wywiadzie pucki pszczelarz-hobbysta. - Można z niego na przykład zrobić leki, medykamenty, świece, czy nalewki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Luty 2020: zmarł ks. Stanisław Ziółkowski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie (dekanat Gdynia Oksywie). Dla lokalnej społeczności był nie tylko kapłanem. To dzięki niemu w kościele w Pierwoszynie m.in. wystawiono Piaśnicką Mszę Żałobną.

Kochał podróże (zwłaszcza do ulubionej Skandynawii) i pielgrzymowanie. Wśród jego najbardziej cenionych sanktuariów było oczywiście gdańskie Matemblewo oraz Częstochowa, Ziemia Święta i Sianowo.

**

Marzec 2020: zmarł Krzysztof Penderecki, Honorowy Obywatel Miasta Władysławowa. Kompozytor miał swoją ulicę w Jastrzębiej Górze, gdzie spędzał urlopy.

Prof. Penderecki - twórca oper, symfonii, szeregu utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, komponował utwory kameralne i instrumentalne. Światowej sławy kompozytor, wybitny dyrygent i pedagog. Był też związany z powiatem puckim - glownie urlopowo.

Maj 2020: odszedł Ryszard Zieniawa. Polski trener judo był częstym gościem we Władysławowie. W COS OPO Cetniewo szkolił polską kadrę judoków.

- Największy sukces odniósł w igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku, gdzie Waldemar Legień zdobył złoty medal, a Janusz Pawłowski srebrny - przypominają przedstawiciele COS OPO Cetniewo. - Trenował także w początkach ich karier inne sławy judo: Rafała Kubackiego i Pawła Nastulę.

Lipiec 2020: zmarł Bogdan Łagocki, wieloletni radny gminy Władysławowo. Od wielu lat pracownik spółki Ekowik a wcześniej także Szkunera we Władysławowie.

- Po roku 90-tym na stałe wpisał się w struktury samorządowe Gminy Władysławowo - wspomina burmistrz Roman Kużel. - Przez jakiś czas był mieszkańcem Jastrzębiej Góry, później swojego ukochanego Ostrowa.

Lipiec 2020: w tragicznym wypadku zginął rugbista gdyńskiej Arki Mateusz Tuczyński. Miał 27 lat, od wielu lat był związany z gdyńską Arką. Był jej kibicem, a potem rugbistą 4-krotnego mistrza Polski.

- Wczoraj, nagle, odszedł nasz zawodnik i przyjaciel Mateusz Tuczyński - informowali w Rugby Club Arka Gdynia. - Wychowanek klubu od zawsze związany z Arką, niezwykle utalentowany, chłopak o wielkiej pasji, uśmiechnięty, zawsze chętny do pomocy, żyjący pełnią życia. Takiego Cię zapamiętamy. Spoczywaj w pokoju. Nasze myśli są teraz przy rodzinie i najbliższych Mateusza. Wiara naszą siłą.

Wrzesień 2020: zmarł druh Adam Naja. Był jednym z członków honorowych OSP Hel (razem z nim także: Jerzy Tomasik, Stanisław Tomaszewski, Władysław Herrmann i Zdzisław Chmieliński).

- Był niezwykle zasłużony dla pożarnictwa Ziemi Puckiej - podkreślają strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku.

Wrzesień 2020: wiekowy pucczanin Tadeusz Juszczyk odszedł we wtorek 22 września 2020; przeżył 101 lat. To on w Pucku odnowił akt zaślubin Polski z morzem w ratuszu. Jego wojenne i powojenne losy są niemal jak scenariusz sensacyjnej opowieści.

Tadeusz Juszczyk z zawodu był technologiem przemysłu mleczarskiego, specjalizacja- serowarstwo. Produkował najlepsze sery w kraju, wyróżnione w 1952 i 1956 na arenie międzynarodowej. Miał 3 dzieci, 9 wnuków oraz 12 prawnuków.

Październik 2020: zmarł ks. Roman Skwiercz, rezydent parafii w Pucku, kapłan w Żelistrzewie, kapelan ZKP Wejherowo. Laureat Medalu Stolema miał 65 lat.

Rezydent parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku - choć w ostatnim czasie był kapelanem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie Oddziału w Wejherowie oraz Słupsku. Wcześniej był m.in. kanonikiem honorowym w kapitule kolegiackiej w Wejherowie i diecezjalnym duszpasterzem więźniów.

Listopad 2020: w sobotę, 7 listopada zmarła Stefania Kardaś z Pucka.

Świetnie znana w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku i puckim Caritas pani Stefcia dała się poznać jako niezwykle ciepła i przyjazna osoba. Pomocy nie odmawiała nikomu

. - Była w ciągłym biegu - wspomina proboszcz ks. Jerzy Kunca.

Listopad 2020: we wtorek, 17 listopada zmarł Franciszek Sojka, miał 78 lat. Ikona sportu we Władysławowie. Maratończyk, którego gwiazda zalśniła na Alei Gwiazd Sportu.

Był aktywnym członkiem klubu MKS Władysławowo (w jego zarządzie pracował przez dwie dekady, w latach 1995-2015). Pierwszy w powiecie puckim mistrza świata w biegu na 100 kilometrów odszedł we wtorek 17.11.2020. - Nasz mistrz w biegach długodystansowych, ambasador sportu, mieszkaniec Władysławowa - komentuje Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

Grudzień 2020: Bogumił Sojecki odszedł na wieczny spoczynek w poniedziałek, 14 grudnia 2020. Najstarszy mieszkaniec Pucka, który przeżył 10 dekad zmian wojennych, politycznych i ekonomicznych za 3 tygodnie obchodziłby 103. urodziny.

Bogumił Sojecki urodził się 4 stycznia 1918 r. - pod koniec I wojny światowej. Miał niespełna 21 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Został aresztowany po wybuchu wojny jako Polak-Gdańszczanin. Przeżył pobyt w pięciu obozach koncentracyjnych: Stutthoff, Oświęcim, Dachau, Buchenwald, Litomierzyce.

W październiku przez powiat pucki przeszła ogromna wichura, która sporo narozrabiała na ziemi puckiej: zniszczone samochody, zatopione łódki, wypadki, fruwające drzewa - strażacy mieli ręce pełne pracy, gdyż w Szalejące wichury w powiecie puckim narobiły wiele szkód, a strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w półtorej doby odnotowali aż 66 wezwań!

Również w październiku 2020 zapadła decyzja wojewody pomorskiego, by do odwołania przekształcić Szpital Pucki w całości w szpital covidowy. 

Październik był również miesiącem, kiedy to mieszkańcy powiatu puckiego dołączyli do protestujących w całej Polsce: Strajk Kobiet w powiecie puckim z dnia na dzień przybierał coraz większych rozmiarów, a w protestach brała udział nie tylko płeć żeńska.

Podsumowanie roku w powiecie puckim: najważniejsze i najwięk...

Podatek od psa

Wideo

Dodaj ogłoszenie