TOP 10 atrakcji w Pucku! Te miejsca w mieście Puck powinien zobaczyć każdy

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Udostępnij:
Ziemia pucka ma wiele do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom jak i turystom. Które miejsca warto odwiedzić? Gdzie są atrakcje w powiecie puckim? Co robić w Pucku i okolicach? Podpowiadamy! Przygotowaliśmy serię artykułów pokazujących 10 miejsc wartych odwiedzenia, zobaczenia i zapamiętania według opinii włodarzy poszczególnych gmin i miast w powiecie puckim. W niniejszym artykule pokazujemy uroki miasta Puck, które rekomenduje burmistrz Hanna Pruchniewska.

Puck - najstarsze miasto na Nordzie: liczące niecałe 12 tys. mieszkańców miasto powiatowe, położone na 490 ha terenu nad Zatoką Pucką. Coraz bardziej popularne wśród turystów: tutaj można odpocząć we względnej ciszy i spokoju, a jednocześnie można liczyć na atrakcje. Jakie? Tu z pomocą spieszy burmistrz miasta Puck: Hanna Pruchniewska poleca te miejsca!

Trwa głosowanie...

Top 10 atrakcji w Pucku: którą z nich lubisz najbardziej?

Co warto zobaczyć w Pucku?

 1. Zatoka Pucka - wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, spacerując wzdłuż linii brzegowej w Pucku można podziwiać jej naturalne uroki (roślinność i zwierzęta, np. kaczki na zatokowym winklu), znajduje się tutaj także zatopiony wczesnośredniowieczny port w Pucku. Oprócz walorów historycznych i środowiskowych Zatoka Pucka jest też wyśmienitym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne, lub dla ich fanów.

 2. Fara - parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku jest jedną z najstarszych na Pomorzu, a na pewno w powiecie puckim. Powstała w 12 wieku, a najprawdopodobniej już w pierwszej połowie. Materialne ślady istnienia kościoła w Pucku sięgają 13. wieku i do dzisiaj można je podziwiać: są nimi kamienne podwaliny pod filarami we wnętrzu świątyni. Te fundamenty to relikty dawnego romańskiego kościoła, który powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie 13. wieku, natomiast obecną świątynię postawiono już w czasach krzyżackich pomiędzy rokiem 1330 a 1400. Z dawnego kościoła pozostała wieża i fundamenty filarów nawy głównej. Najstarsza, bo sprzed 1348 roku jest ściana północna kościoła z kaplicami, a pozostałe ściany łącznie z łukiem tęczowym i filarami powstały nieco później, bo w drugiej połowie 14. wieku.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Puck!

 3. Molo spacerowe - to miejsce idealne na spacerowy cel: można z niego podziwiać piękne widoki na miasto Puck, na Półwysep Helski i Zatokę Pucką. Po lewej stronie mola w Pucku znajduje się Zielona Plaża - teren niemalże w całości pokryty trawą aż do wód zatoki, a po prawej stronie mola zobaczymy port jachtowy. Na puckim molo znajduje się także restauracja, która daje możliwość odpoczynku i posilenia się jednocześnie dając możliwość delektowania się widokami.

 4. Port rybacki ze słupkiem zaślubinowym - urokliwy, z klimatem i pełny historii. Tu zobaczymy pamiątkowy słupek upamiętniający zaślubiny Polski z morzem. Zaślubinowy słupek stoi w miejscu symbolicznym, bo poprawnie powinien znajdować się kilkaset metrów dalej - na terenach należących obecnie do zakładu PZM Amex. To właśnie tutaj generał Józef Haller wrzucił do wód Zatoki Puckiej słynny pierścień - obrączkę.

 5. Stary Rynek z ratuszem i fontanną- tu nie można się nudzić: stylowy rynek z kawiarniami i restauracjami, podświetlaną fontanną i zabytkowym rauszem, który został wybudowany w 1865 roku w stylu neogotyckim według projektu Blaurocka z Wejherowa. W puckim ratuszu często są organizowane wernisaże i pokazy kolekcjonerskie.

 6. Zegary: kwiatowy i słoneczny.

  W porcie rybackim, nieopodal słupka zaślubinowego, znajduje się jedyny w swoim rodzaju równikowy zegar słoneczny. Podaje długość i szerokość geograficzną położenia miasta, różę wiatrów, wysokość słońca nad horyzontem w różnych porach dnia i roku. Kształt zegara przypomina koło sterowe i może dać wrażenie pływania po otwartym akwenie zatoki, a nawet zachęcić do pożeglowania na łódce wypożyczonej z Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Na tym zegarze słonecznym znajdują się także nazwy odległych metropolii i miast partnerskich Pucka wskazujące kierunki ich położenia.

  Czas można sprawdzić również na zegarze kwiatowym w kształcie róży wiatrów na Starym Rynku, który powstał w ramach przygotowań miasta Puck do obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Zieleń i kompozycje kwiatowe dodają koloru do regularnego planu rynku i uprzyjemniają odpoczynek.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Jastarnia!

 7. Wystawy muzealne w mieście: te zazwyczaj mają miejsce w budynku ratuszu na Starym Rynku bądź w budynku bosmanatu w porcie rybackim. W wakacje 2021 w sali ratuszowej można zobaczyć wystawę „Bursztyn Bałtycki Dziedzictwo i nowoczesność 2.0”, natomiast w bosmanacie portu rybackiego w Pucku można zagłębić się w historię wczesnośredniowiecznego portu w Pucku.

 8. Huta szkła Puck Glas to huta szkła artystycznego - tu jest ono wytapiane i formowane w elektrycznych piecach nowej generacji, a tuż obok huty znajduje się szlifiernia, gdzie następuje dalsza obróbka: szlifowanie oraz polerowanie. Niesamowitą atrakcją w Pucku jest nauka dmuchania szkła oraz stworzenie własnego, szklanego dzieła, by zabrać go jako pamiątkę ze sobą. Kreatywne i rozwijające zajęcie dla młodych, starszych, dzieci, rodzin i całych grup.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Kosakowo!

 9. Ławeczki tematyczne: charakterystyczne dla Pucka są ławeczki tematyczne, jest ich sporo, a każda z nich przedstawia inną historię.

  1. Ławeczka puckiego kapra: figura Kapra Królewskiego, czyli żołnierza morskiego na służbie Jego Królewskiej Mości Zygmunta Augusta znajduje się w jednym z najlepszych punktów widokowych w Pucku. Pucki kaper z wysokości wałów obronnych obserwował port wojenny i liczne okręty wypływające na morza w obronie granic i transportów handlowych.
  2. Ławeczka jubileuszowa: z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem w Pucku krajobraz miasta wzbogacił się o nowe elementy. W porcie rybackim stanął rybak wyrzeźbiony z klonu oraz ławka z topoli, wykonane przez Roberta Wyskiela.
  3. Ławeczka zaślubinowa: znajduje się w porcie rybackim, tuż obok słupka upamiętniającego Zaślubiny Polski z Morzem. To mówiąca/śpiewająca ławeczka: po naciśnięciu odpowiedniego przycisku usłyszymy m.in. historię zaślubin czy posłuchamy wspomnień gen. Józefa Hallera i kapelana ks. Józefa Wryczy.
  4. Ławeczka generała Mariusza Zaruskiego: zdobi wejście na molo i zachęca do odpoczynku przy siedzącej postaci generała. Tytuły i dokonania, kontakty z morzem i żeglarstwem oraz aktywność umysłu i ciała sprawiły, że mieszańcy Pucka są dumni z tego, że Mariusz Zaruski był starostą w miejscu, gdzie rozpoczęła się Polska Morska i Żeglarska, a Szkoła Podstawowa w Pucku od 22 czerwca 1984 r. została nazwana jego imieniem.
  5. Ławeczka herbowa: znajduje się przed ratuszem na Starym Rynku w Pucku i przybliża dwa ważne elementy puckiego herbu: łososia i lwa.
  6. Ławeczka fala: znajduje się w porcie rybackim w Pucku. zadziwia oryginalnym kształtem i wykonaniem. Jej usytuowanie pozwala na chwilę zadumy i odpoczynek. Ławeczka jest długa i ma dość miejsca dla całej grupy wycieczkowej.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Krokowa!

 10. Park linowy „Koala” – usytuowany w Parku Feliksa Nowowiejskiego, nieopodal wejścia na molo. Tutaj można nauczyć się opanowania, utrzymania równowagi, odpowiedzialności oraz przełamać barierę strachu i lęku wysokości.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie