Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

45 lat Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Ziemi Puckiej: mały klub z wielkimi ambicjami. Tegoroczne urodziny niestety w cieniu epidemii

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
45 lat Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Ziemi Puckiej.  Na zdjęciu (wykonano na 40-lecie klubu): Małgorzata Flejszar - Wendt, Magda Czenska, Tomasz Mudlaff, Monika Długa - Kujawska, Aleksandra Pallach, Roman Paszke, Magdalena Wittstock, Waldemar Płomień.
45 lat Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Ziemi Puckiej. Na zdjęciu (wykonano na 40-lecie klubu): Małgorzata Flejszar - Wendt, Magda Czenska, Tomasz Mudlaff, Monika Długa - Kujawska, Aleksandra Pallach, Roman Paszke, Magdalena Wittstock, Waldemar Płomień. Waldemar Płomień
45 lat swojej działalności świętują zawodnicy i działacze Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Ziemi Puckiej. - Nie tak jednak miał wyglądać w tym roku ten jubileusz - komentuje Waldemar Płomień, jedna z klubowych legend w Pucku.

LKS ZP powstał w 1975 roku, a więc dziś obchodzi 45-lecie działalności. Zamiast hucznych obchodów okrągłej rocznicy, będzie skromnie - przez koronawirusa w powiecie puckim i obostrzenia.

- W związku z tym, chociażby na łamach prasy można przypomnieć najważniejsze wydarzenia z działalności Klubu - podkreśla trener Waldemar Płomień.

Przez prawie ćwierć wieku działalności nazbierałoby się materiałów na wydanie książkowe, więc z konieczności opiszemy tylko niektóre wydarzenia i sukcesy.

LKS Ziemi Puckiej - historia z mocny startem

Po czterech latach od powołania puckiego Klubu po raz pierwszy uzyskuje on awans do 2. ogólnopolskiej ligi lekkoatletycznej, co uznano wówczas za ogromny sukces w skali ogólnopolskiej.

W tej lidze LKS ZP występował przez 20 lat, by następnie uzyskać awans do I ligi lekkoatletycznej. I zrobił to jako jedyny klubu w Polsce wywodzący się z tak małego środowiska.

W ślad za tym szły występy na najważniejszych imprezach sportowych świata.

- Indywidualnie dwukrotnie mieliśmy swoich wychowanków na igrzyskach Olimpijskich - wylicza Waldemar Płomień. - W 1980 roku w Moskwie był Stanisław Jaskułka oraz w 2000 roku w Sydney Monika Długa.

Magda Czenska w rzucie oszczepem zdobyła tytuł Mistrzyni Świata juniorek młodszych w Moskwie oraz zajęła czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w Chile.

Tomasz Mudlaff w 2013 roku w sztafecie 4 × 100 m zdobył tytuł mistrza Europy we Włoszech. Małgorzata Flejszar w biegu na 200 m zajęła czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorek w Chile oraz zdobyła dwa medale w Mistrzostwach Świata juniorek młodszych w biegach sztafetowych.

Szymon Kreft w 2017 roku, startując w Mistrzostwach Świata Juniorów w Kenii, w biegu na 200 m zajmuje 10. miejsce.

Rafał Kownatke w 2015 roku w pchnięciu kulą zakwalifikował się na Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Belgradzie. A rok później sprawił niemałą sensację, bijąc Tomasza Majewskiego na Halowych Mistrzostwach Polski, zdobył złoty medal.

Roman Elwart w 2015 roku został drużynowym Wicemistrzem Świata w biegu 24-godzinnym oraz srebrnym medalistą Mistrzostw Świata w swojej kategorii wiekowej

Franciszek Ustarbowski w 1979 roku występuje w reprezentacji Polski, w finale Pucharu Świata w chodzie na 50 km w Londynie.

LKS Ziemi Puckiej: medale za medalami

Ponadto 25 zawodników - niektórzy wielokrotnie - w różnym okresie czasu, brało udział w imprezach międzynarodowych. Będąc w reprezentacji Polski, startowali w takich krajach jak: Bułgaria, Litwa, Łotwa, Czechosłowacja, Wielka Brytania, Rosja, Holandia, Francja, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Niemcy, Belgia, Chile, Australia, Włochy, Węgry, Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Egipt, Turcja, Portugalia, Stany Zjednoczone, Japonia, Gruzja, Kenia.

- W imprezach rangi Mistrzostw Polski zawodnicy łącznie zdobyli 96 medali w tym 36 złotych - podsumowuje Waldemar Płomień. - Do tego należy dodać setki medali w Mistrzostwach Okręgu i Regionu.

Do dzis zawodnicy LKS Ziemi Puckiej są posiadaczami 15 rekordów województwa pomorskiego

W LKS Ziemi Puckiej szczycą się tym, że w aktywnej działalności sportowej zawsze brały udział wszystkie kategorie wiekowe - od dzieci, młodzież, seniorów i weteranów (obecnie masters). Ci ostatni, dzięki bardzo dużej aktywności i efektywności, zasilili klubowe zdobycze w potężne ilości medali na imprezach ogólnopolskich i międzynarodowych.

W rozgrywkach zespołowych klub z Pucka występował w lidze regionalnej młodzików, zespół juniorów w Ogólnopolskiej Lidze Juniorów a zespół złożony z juniorów i seniorów występował w Ogólnopolskiej 1. i 2.lidze.

LKS Ziemi Puckiej: (też) imprezami klub żyje

Pomimo że priorytetem w działalności klubów sportowych jest prowadzenie szkolenia sportowego to niezależnie od tego LKS Ziemi Puckiej bardzo mocno angażował się w organizację imprez sportowych i to nie tylko na szczeblu lokalnym.

- Wielokrotnie w naszej długoletniej działalności, organizowaliśmy imprezy rangi ogólnopolskiej jak: zawody 2. ligi lekkoatletycznej, mityngi ogólnopolskie, wojewódzkie imprezy dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, wojewódzkie Mistrzostwa Szkół Rolniczych - wyliczają w LKS Ziemi Puckiej.

LKS Ziemi Puckiej w pomorskim podsumowaniu roku 2020: mały klub, wielkie wyniki

LKS Ziemi Puckiej świetnie wypadł w rocznym podsumowaniu wyn...

Na stadionie i na rynku w Pucku przez wiele lat organizowane było Ogólnopolskie Kryterium w chodzie sportowym oraz Mistrzostwa Wojewódzkie w biegach przełajowych.

Na szczeblu lokalnym LKS ZP każdego roku organizował nawet od 25 do 30 imprez portowych z udziałem od 5 do 5,5 tys. uczestników.

- Przez wiele lat organizowaliśmy festyny sportowo-rekreacyjnych dla samorządów ziemi puckiej oraz festynów dla zakładów pracy - podkreśla Waldemar Płomień.

Imprezą, która najbardziej promowała ziemię pucką, był organizowany przez 25 lat Maraton Ziemi Puckiej, a następnie przez 10 lat Półmaraton Ziemi Puckiej. Oba biegi o zasięgu międzynarodowym na stałe wpisały się w Ogólnopolski Kalendarz Imprez Sportowych.

- Ich uczestnicy podkreślali każdorazowo bardzo dobre przygotowanie oraz przeprowadzenie imprez czego dowodem było przyznanie certyfikatu „Złotego Biegu” - z dumą przypomina Waldemar Płomień. - Dobra opinia tych imprez zachęciła nawet do udziału w nich najlepszych biegaczy świata, jakim są zawodnicy Kenii.

Za swą działalność LKS Ziemi Puckiej był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany przez centralne i wojewódzkie władze sportowe oraz samorządy ziemi puckiej. M.in. za zasługi dla polskiej lekkiej atletyki pucki klub został odznaczony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Honorową Odznaką.

Na konto Klubu należy też zapisać fakt przyznania przez Prezydenta RP Kawalerskiego Krzyża Odrodzenia Polski trenerowi Waldemarowi Płomieniowi.

Od ponad 20 lat kadrę trenerska puckiego Klubu stanowią: Teresa Jaskułka, Paszke Roman, Waldemar Płomień, z nieco mniejszym stażem są: Rafał Kownatke oraz wcześniej Mirosław Blaszke.

- W wieloletniej działalności klub otrzymywał poparcie i wsparcie ze strony samorządów ziemi puckiej: Starostwa Powiatowego w Pucku, Urzędu Miasta Puck, Urzędów Gminy Puck i Krokowej oraz wielu innych, za co Zarząd Klubu składa serdeczne podziękowania

- podkreśla Waldemar Płomień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto