Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie roku w powiecie puckim: najważniejsze i największe wydarzenia 2020 r. Co się działo na ziemi puckiej w 2020?

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
W październiku przez powiat pucki przeszła ogromna wichura, która sporo narozrabiała na ziemi puckiej: zniszczone samochody, zatopione łódki, wypadki, fruwające drzewa - strażacy mieli ręce pełne pracy, gdyż w Szalejące wichury w powiecie puckim narobiły wiele szkód, a strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w półtorej doby odnotowali aż 66 wezwań!

Również w październiku 2020 zapadła decyzja wojewody pomorskiego, by do odwołania przekształcić Szpital Pucki w całości w szpital covidowy. 

Październik był również miesiącem, kiedy to mieszkańcy powiatu puckiego dołączyli do protestujących w całej Polsce: Strajk Kobiet w powiecie puckim z dnia na dzień przybierał coraz większych rozmiarów, a w protestach brała udział nie tylko płeć żeńska.
W październiku przez powiat pucki przeszła ogromna wichura, która sporo narozrabiała na ziemi puckiej: zniszczone samochody, zatopione łódki, wypadki, fruwające drzewa - strażacy mieli ręce pełne pracy, gdyż w Szalejące wichury w powiecie puckim narobiły wiele szkód, a strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w półtorej doby odnotowali aż 66 wezwań! Również w październiku 2020 zapadła decyzja wojewody pomorskiego, by do odwołania przekształcić Szpital Pucki w całości w szpital covidowy. Październik był również miesiącem, kiedy to mieszkańcy powiatu puckiego dołączyli do protestujących w całej Polsce: Strajk Kobiet w powiecie puckim z dnia na dzień przybierał coraz większych rozmiarów, a w protestach brała udział nie tylko płeć żeńska. KP PSP w Pucku
Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie roku 2020 w powiecie puckim pod kątem wydarzeń. Co się działo na ziemi puckiej w 2020? Które wydarzenia najbardziej zapadły w pamięć? Które wywarły największe wrażenie? Zobaczcie.

Już od samego początku roku 2020 wiadomo było, iż jest on oficjalnie rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku i pod tym hasłem zdecydowanie minął pierwszy kwartał. Przygotowań do wielkich obchodów, które oglądała cała Polska, było wiele.

Jednak już w styczniu 2020 wybuchła afera związana z planami odsłonięciem tablicy ku pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która miała zawisnąć na murach gotyckiej fary w Pucku. O szczegółach pisaliśmy w artykule pt. Obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem w Pucku: zbulwersowani mieszkańcy vs. pamiątkowa tablica Lecha Kaczyńskiego.

W pierwszym kwartale roku odbywały się mobilne pobory krwi klubów z ziemi puckiej, które włączyły się w akcję 100 l krwi na 100-lecie Zaślubin Polski z morzem w Pucku.

Luty 2020 był zdecydowanie najważniejszym miesiącem, i to nie tylko ze względu na to, że 10 lutego przypada rocznica Zaślubin Polski z morzem, ale ze względu na ilość i jakość wydarzeń, które miały miejsce głównie w Pucku i Władysławowie. Ziemię pucką odwiedził prezydent RP Andrzej Duda: wokół tej wizyty pojawiło się sporo kontrowersji - no, może nie wokół samej wizyty, ale odnośnie tego, jak prezydent został potraktowany przez tłum "gwizdaczy" w Pucku.

W Pucku i we Władysławowie wiele się działo, a mieszkańcy i goście ziemi puckiej byli świadkami rekonstrukcji wydarzeń sprzed 100-laty, a także mieli możliwość wzięcia udziału w najróżniejszych imprezach, pokazach i spektaklach. Bal w stylu lat 1920. i 1930. na 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem nadal wibruje w pamięciach tych, którzy mieli okazję się na nim bawić.

W marcu 2020 koronawirus dotarł do powiatu puckiego, choć pierwszy przypadek oficjalnie zarejestrowano 30 marca 2020, to restrykcje i kwarantanny wprowadzano już wcześniej, m.in. akcja Zostań w Domu czy kwarantanna dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku.

W marcu nastąpiło także oficjalne otwarcie świeżo wybudowanej kamienicy na ul. Pokoju w Pucku, która służy mieszkańcom jako Puckie Centrum Wsparcia oraz jest siedzibą puckiego Klubu Integracji Społecznej.

Kwiecień 2020 był miesiącem, w którym przyzwyczajaliśmy się do wprowadzanych obostrzeń i zakazów: m.in. staliśmy w długich kolejkach przed sklepami ze względu na ograniczenie ilości osób mogących przebywać w środku, a policjanci wystawiali mandaty za łamanie nowych przepisów.

Nowe logo miasta Puck: wśród 138 propozycji udało się wybrać to jedyne, które reprezentuje miasto Puck. Jego autorem jest Ireneusz Prokop z Warszawy.

Maj 2020 był dobrym miesiącem do finalizowania samorządowych inwestycji. W Pucku otworzono ścieżkę rowerową przyrodniczo-dydaktyczną, a także zakończono przebudowę targowiska miejskiego przy Placu Obrońców Wybrzeża. We Władysławowie zmieniło się centrum: m.in. na ul. Hallera powstała fontanna, więcej zieleni i miejsc odpoczynku dla letników. A w Helu postawiono nową atrakcję: imponującą rzeźbę przedstawiającą Neptuna, którego pierwowzór znajduje się w Bolonii.

Czerwiec 2020 - właśnie w tym miesiącu odbyły się wybory na prezydenta RP, jak się okazało - pierwsza tura. Mieszkańcy powiatu puckiego tłumnie pomaszerowali do urn wyborczych (zachowując reżim sanitarny w związku z panującą pandemią koronawirusa). Rekordowa frekwencja w gminie Jastarnia (ponad 84%), natomiast w powiecie puckim wyniosła prawie 72%.

Lipiec 2020 obfitował w wydarzenia. Odbyła się druga tura wyborów na prezydenta RP: kolejki do lokali wyborczych m.in. w Jastarni i gminie Władysławowo sięgały kilometra lub więcej, a o fenomenie informowały ogólnopolskie stacje telewizyjne. Nie obyło się też bez incydentu: pisaliśmy o nim w artykule pt. Wyborczy incydent w gminie Władysławowo. Policja zatrzymała autobus wiozący głosujących z Karwi. Było złamanie prawa? To bada pucka policja.

W Pucku zakończyła się długo wyczekiwana budowa węzła integracyjnego: nowa ul. Dworcowa opiewa w przyjazne parkingi i łatwy dostęp zarówno dla zmotoryzowanych jak i podróżnych korzystających z komunikacji publicznej.

Na jaw wyszła szokująca sprawa listu w butelce od pedofila, który został znaleziony na ul. Mestwina w Pucku. Autor listu został aresztowany, kilka miesięcy później usłyszał zarzuty.

Jednak jednym z najczęściej czytanych artykułów w kraju okazał się ten opisujący sąsiedzkie nieporozumienie z Pucka pt. Puck: sąsiedzkie nieporozumienie przerodziło się w koszmar. Poszło o wielkie tuje przy płocie granicznym.

Sierpień 2020 to wakacyjny miesiąc, w którym oprócz wydarzeń kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych mogliśmy obserwować kultowe zmiany. Jedną z nich było usunięcie tzw. leżącego wieżowca z Małpiego Gaju w Pucku. Charakterystyczny, zaniedbany budynek otoczony przybudówkami, został zburzony przez ciężki sprzęt firmy WMW. - Było i nie ma... Czasem coś musi się zakończyć, by zaczęło się nowe - komentowała burmistrz miasta Puck.

Pucka Piekarnia Brzóska a rogu ulic Morskiego Dywizjonu Lotniczego i Pokoju ruszyła po trzyletniej przerwie. Prowadzi ją Łukasz Brzóska, pucki piekarz w czwartym pokoleniu.

Wrzesień 2020 tradycyjnie był początkiem roku szkolnego dla wielu młodszych i ciut starszych mieszkańców ziemi puckiej. Dzieci w wieku pierwszokomunijnym po raz pierwszy w tym miesiącu przystąpiły do Komunii Świętej - uroczystości zostały przełożone z maja 2020 ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem.

Pucki starosta nagrodził finalistów konkursu Piękna Wieś Pomorska 2020: Sławoszyno, Żelistrzewo, Pierwoszyno znaleźli się na podium, ale nagrodę otrzymała też właścicielka urokliwej zagrody (Karwieńskie Błoto I).

Polsat wyemitował swój popularny wyciskacz łez: ekipa programu Nasz Nowy Dom zawitała do Połchowa. W metamorfozie domu wielopokoleniowej rodziny pomagali m.in. MDP OSP Mrzezino.

W Pucku posadzono 100 drzew na 100-lecie Zaślubin Polski z morzem: na pucki Stary Rynek stawiły się tłumy. Wśród nich m.in. mieszkańcy z rodzinami, przedstawiciele lokalnych firm, stowarzyszeń, klubów krwiodawców... Do każdego trafiło drzewko oraz specjalna mapka z lokalizacją - tam trzeba było się udać z sadzonką, łopatą oraz wodą i posadzić drzewo.

W październiku 2020 przez powiat pucki przeszła ogromna wichura: zniszczone samochody, zatopione łódki, wypadki, fruwające drzewa - strażacy mieli ręce pełne pracy, gdyż wiatry na ziemi puckiej narobiły wiele szkód, a strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w półtorej doby odnotowali aż 66 wezwań!

Również w październiku 2020 zapadła decyzja wojewody pomorskiego, by do odwołania przekształcić Szpital Pucki w całości w szpital covidowy.

Październik był również miesiącem, kiedy to mieszkańcy powiatu puckiego dołączyli do protestujących w całej Polsce: Strajk Kobiet w powiecie puckim z dnia na dzień przybierał coraz większych rozmiarów, a w protestach brała udział nie tylko płeć żeńska.

Listopad 2020 przyniósł sławę ziemi puckiej, a konkretniej miejscowości Łebcz w gminie Puck. Wszystko za sprawą kamiennej tablicy upamiętniającej wizytę premiera Mateusza Morawieckiego.

W Pucku uroczyście odsłonięto lotniczy mural. Projekt malowanej historii MDL-otu Jarosława Wróbla robi niesamowite wrażenie, a podziwiać można go na budynku znajdującego się obok Urzędu Gminy Puck, na ul. 10-Lutego.

Grudzień 2020 to bardzo świąteczny miesiąc, kiedy wszyscy przygotowujemy się do Bożego Narodzenia. Święta zupełnie inne, niż kiedykolwiek, bo z obostrzeniami mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Te świąteczne atrakcje, które można było, przeniosły się w świat internetu. I tak oto m.in. mogliśmy obejrzeć Puckie Betlejem - wigilijny koncert Dzieci Dzieciom 2020 oraz Kaszubskie Kolędowanie w Pucku - świąteczny film zachęcający do chwili zadumy, refleksji.

Zanim jednak nadeszły Święta Bożego Narodzenia w powiecie puckim, Władysławowo stało się rekordzistą na skalę kraju w kategorii na "najwięcej obrazów na jednym muralu". Imponujący mural składający się z 70. pięknie wykonanych obrazów stał się jednym z wielu symboli miasta: przypominającym o początkach powstania dzisiejszego Władysławowa, doniosłych wydarzeniach sprzed wieku, a także o jego dynamicznym rozwoju.

Jednak największą furorę wśród naszych Czytelników zrobił niecodzienny gość w gminie Puck. Wzdłuż trasy między Łebczem a Starzyńskim Dworem wędrował wilk. Zwierzę przeszło przed samochodem i zniknęło w lesie.

W październiku przez powiat pucki przeszła ogromna wichura, która sporo narozrabiała na ziemi puckiej: zniszczone samochody, zatopione łódki, wypadki, fruwające drzewa - strażacy mieli ręce pełne pracy, gdyż w Szalejące wichury w powiecie puckim narobiły wiele szkód, a strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w półtorej doby odnotowali aż 66 wezwań!

Również w październiku 2020 zapadła decyzja wojewody pomorskiego, by do odwołania przekształcić Szpital Pucki w całości w szpital covidowy. 

Październik był również miesiącem, kiedy to mieszkańcy powiatu puckiego dołączyli do protestujących w całej Polsce: Strajk Kobiet w powiecie puckim z dnia na dzień przybierał coraz większych rozmiarów, a w protestach brała udział nie tylko płeć żeńska.

Podsumowanie roku w powiecie puckim: najważniejsze i najwięk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto